Diety odchudzajace Od Odchudzanie

Cała prawda o głodówce

Wiele osób, aby schudnąć głodzi się. Odmawiamy sobie jedzenia, ponieważ myślimy, że to dobrze wpłynie na nasz organizm. W czasie, kiedy nasza samoocena jest niska, a dodatkowe kilogramy ciążą nie tylko fizycznie, ale również psychicznie, chcemy jak najszybciej pozbyć się nadmiaru ciałka. Niestety odchudzanie jest procesem dłuższym i żeby zdrowo zmniejszyć swoją wagę, potrzeba cierpliwości i systematyczności. Głodówka nie jest dobrym rozwiązaniem.

Oczywiście pozorna utrata wagi może być motywująca i satysfakcjonująca, lecz nie jest to ubytek tłuszczu, którego przecież najbardziej chciałybyśmy się pozbyć, lecz utrata wody. Taki sposób odchudzania może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Podczas głodówki nie dostarczamy organizmowi dostatecznej ilości kalorii.

Początkowe poczucie lekkości, przeradza się w osłabienie. Podstawowe czynności mogą stać się dla nas niezwykłym wysiłkiem, nie mówiąc już nawet o wykonywaniu ćwiczeń fizycznych. W takim stanie bardzo łatwo jest złapać jakieś przeziębienie, ponieważ organizmowi dostarczana jest zbyt mała ilość energii, jest osłabiony i podatny na zarazki.

Głodując możemy doprowadzić nawet do omdleń. Woda, którą tracimy w pierwszej kolejności pozostawia wolne miejsca, które mogą być zapełnione w późniejszym czasie przez tłuszcz. Taki sposób odchudzania wiąże się prawie nierozłącznie z efektem jo-jo.

Najpierw ograniczamy ilość kalorii do minimum, a nasz organizm, aby bronić się przed tym, przyzwyczaja się w pewien sposób do innego trybu funkcjonowania. Przestawia się na „tryb braku pożywienia” przez zmniejszenie dawki zużywanej energii. Kiedy zaczynamy z powrotem wracać do normalnego sposobu żywienia, nasze ciało robi zapasy w postaci tłuszczu odkładanego do naszych tkanek. Dzieje się tak, ponieważ cały czas jesteśmy jeszcze w „trybie braku pożywienia”, a nasz organizm zabezpiecza się przed nadejściem kolejnej głodówki.

W taki oto sposób, na własne życzenie mamy efekt jo-jo, ponieważ to, co zrzuciliśmy w krótkim czasie, szybko do nas wraca i to często z nawiązką. Innym minusem głodówek są napady głodu. Czyli jednego dnia potrafimy odmówić sobie jedzenia, a następnego zjadamy dwa razy więcej. W końcowym efekcie wychodzimy na minus.

Przede wszystkim głodówek odradza się osobom z problemami zdrowotnymi, ponieważ może ona spowodować pogorszenie ich stanu. Inną grupą zagrożoną są nastolatki, które owładnięte obsesją odchudzania chcą za wszelką cenę pozbyć się kilogramów, aby dorównać ideałom z wybiegów. Wielodniowe głodówki mogą wprowadzić młodą dziewczynę w duże problemy. Jednym z objawów może być utrata miesiączki, zawroty głowy, apatia, zmęczenie, które dla młodego organizmu może okazać się niekiedy zabójcze.

Takie zachowanie może prowadzić do anoreksji, z której nie jest łatwo wyjść. Wiele negatywnych skutków może pociągnąć za sobą ten sposób odchudzania. Odmawiamy sobie wtedy wielu ważnych składników odżywczych, bez których organizm nie może prawidłowo funkcjonować. Jeżeli jednak zdecydujemy się na głodówkę powinna ona być skonsultowana z lekarzem i odbywać się pod jego okiem. Nie planujmy takich rzeczy na własną rękę, bo konsekwencje mogą być poważne. Uważa się powszechnie, iż głodówka oczyszcza z toksyn.

Obecnie pełno jest diet w kolorowych czasopismach, które namawiają do takiego sposobu zrzucenia kilogramów. Nie dajmy się nabrać i oczarować obietnicami, które w rzeczywistości więcej szkody przyniosą niż pożytku. Zanim więc podejmiemy radykalne kroki, przemyślmy dokładnie sposób postępowania.

Opracowanie: Marta Akuszewska

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #trybu   #wieku